Nikah İşlemleri

T.C.
FİLYOS BELEDİYE BAŞKANLIĞI
EVLENDİRME MEMURLUĞU
 

EVLENECEK BAY VE BAYAN İÇİN GEREKLİ BELGELER 

1. NÜFUS CÜZDANI ASLI  : 

(Nüfus Cüzdanı, T.C.No’lu, Resimli, Soğuk Damgalı olmalıdır. NÜFUS CÜZDANLARI  DIŞINDA Kİ  KİMLİKLER YASA GEREĞİNCE KABUL EDİLMEMEKTEDİR.)

2. EVLİLİK İÇİN SAĞLIK RAPORU:  Aile Sağlık Hekiminizden alınan  (raporlar imzalı ve kaşeli olmalıdır.) 
NOT: EVLENME  SAĞLIK  RAPORUNDA AYRICA  “AKDENİZ  ANEMİSİ TARAMASI YAPILMIŞTIR”  YAZISI AİLE HEKİMİ TARAFINDAN ONAYLANACAKTIR.    

3. ALTI (6)  ADET VESİKALIK FOTOĞRAF : ( Son 6 ay içinde ön cepheden çekilmiş olacak, fotokopi fotoğraflar kabul edilmez. Bayanlarda alın ve çene açık olmak kaydıyla başörtülü fotoğraf kabul edilir. Üniformalı fotoğraf kabul edilmez.)

NOT: Yukarıda belirtilen dışında başka bir evrak istenmeyecektir. Filyos Belediyesi evlendirme memurluğuna müracaat edilebilmesi için çiftlerden  birinin Filyos sınırları içerisinde ikamet etmesi gerekmektedir.

 

MÜRACATTA ÖNEMLİ HUSUSLAR:

1-Müracaat saatleri hafta içi her gün 08:30 – 12:30 ve 13:30 – 17:00 saatleri arası olup, bay ve bayan birlikte müracaat etmeleri zorunludur.

2-  Müracaat evraklarında silinti, kazıntı olmamalı eksik evraklarla müracaat kabul edilmeyecek ve nikah tarihi verilmeyecektir

4-Evrakların geçerlilik süresi 6 (altı) aydır, dolayısı ile başvuru tarihi ile nikah tarihi arasında en fazla 6 ay olabilir.

5-Müracaat evraklarındaki kişiye ait tüm bilgiler bire bir aynı olmalı, medeni hali boşanmış veya dul olanların nüfus cüzdanlarında halen evli yazıyor ise nüfus cüzdanlarını değiştirmeleri gerekmektedir.

6- a) 18 yaşını dolduranlar kendi iradeleri ile;

    b) 17 yaşını dolduranlar anne baba izni ile;

    c) 16 yaşını dolduranlar mahkeme kararı ile evlenebilirler.

7- Bayanlar boşandıkları tarihin nüfus kütüğüne tescil edilmesinden 300 gün sonra evlenebilirler. Ancak bu süreyi beklemek istemeyenler mahkeme kararı ile evlenebilirler.

8-  Nikah ücreti olarak 2023 Yılı için 600,00 TL vezneye yatırılacak ve evlendirme memurluğuna ibraz edilecektir

9- Nikah iptali yapacak olanlar, nikah tarihinden 1 HAFTA önce  bildirmeleri gerekmektedir, aksi takdirde ücret iadesi yapılmayacaktır.


MÜRACAAT ADRESİ
FİLYOS BELEDİYESİ